Am citit investigația Rise Project despre Barna.
Nu Barna e problema, ci minciuna socialistă POSDRU. Barna e doar un profitor al socialismului european. Dacă Europa ar avea politicieni de dreapta, aceștia ar închide POSDRU, o pușculiță din care și-au făcut vile toți șmecherii, în timp ce amărâții au rămas tot amărâți. Concepția e greșită, ca tot asistențialismul și paternalismul socialist: Barna nu a făcut nicio crimă, doar a profitat de un sistem socialist.
Banii trebuie lăsați la oamenii care îi produc. E libertatea lor să creeze (sau nu) firme, să se lupte pentru piețe și să angajeze muncitori, inclusiv “defavorizați”. Pe piața liberă sunt “favorizați” cei care au o minimă dorință și știință de muncă. Se găsesc mereu joburi și pentru oamenii cu handicap, dacă aceștia doresc să muncească. Nu trăim într-o lume inumană, ci într-o societate creștină. E greșit ca statul sau UE să confiște și milostenia, la pachet cu banii aferenți.
Dacă femeile dintr-un sat preferă să facă altceva decât să coasă cămăși, degeaba le faci atelier din bani europeni, că nu vor coase. Când se termină banii europeni, managerii proiectului (avocați, sociologi isteți) rămân cu belșugul, iar amărâții se întorc la soarta lor, fiindcă e mai greu să faci o firmă de croitorie profitabilă decât să croiești cămăși.
O întreprindere construită artificial eșuează natural.