Un profesor de la Colegiul Converse, o școală privată de arte liberale din Carolina de Sud, a refuzat să participe la un training despre diversitate și poate fi suspendat sau își poate pierde locul de muncă din această cauză.
Cu toate acestea, profesorul de politică Jeffrey Poelvoorde, care predă de 34 de ani la acest colegiu, a spus că merită să ducă o asemenea luptă. De curând a ratat termenul limită pentru a finaliza cursul de pregătire pentru diversitate.
“Eu sunt angajat pe perioadă nedeterminată, însă regulamentul facultății permite suspendarea sau desființarea contractului de muncă din șase motive … printre care se află și nesubordonarea”, a declarat Poelvoorde pentru The College Fix. „Cred că vor acționa bazându-se pe acest motiv. Vor considera că aceasta este o [desfacere] formală a contractului meu din cauza insubordonării”.
Poelvoorde a furnizat redacției The College Fix o serie de corespondențe care detaliază evenimentele, inclusiv o scrisoare deschisă pe care a scris-o pentru a explica versiunea sa a poveștii.
Scrisoarea deschisă a fost adresată consiliului de administrație al Colegiului, facultății, personalului, studenților și restului comunității colegiului și, de asemenea, a fost publicată de Asociația Națională a Savanților.
În scrisoare, el a numit modulele de pregătire necesare „în cel mai rău caz inofensive și în cel mai bun caz lipsite de substanță”. El a adăugat: „conducerea trebuie să fie naivă sau necinstită pentru a nega faptul că există un conținut ideologic și o substructură a acestui material”.
Controversele au apărut după moartea lui George Floyd din cauza intervenției poliției din Minneapolis.
Președintele de la Converse College, Krista Newkirk, a scris un mesaj pentru comunitate pe 2 iunie: „Este responsabilitatea noastră ca americani și ca membri ai acestei societăți să facem mai mult pentru a păstra principiile fundamentale ale acestei mari națiuni și este responsabilitatea noastră ca educatori și savanți este să îi ajutăm pe ceilalți să înțeleagă aceste principii”.
Pe 5 iunie, Newkirk a transmis o altă scrisoare în care a detaliat noile directive pentru studenți și pentru personal. Printre ele s-au numărat materiale de lectură de vară, înființarea unui nou comitet pentru diversitatea clasei și, cel mai controversat, o instruire pentru diversitate.
Instruirea este compusă din două module: „Diversitate și incluziune” și „Gestionarea prejudecăților”.
Pentru a putea vizualiza modulele este necesar un cont sponsorizat de școală cu EverFi, compania care a proiectat cursul, însă rezumatul site-ului web spune că participanții:
- Vor afla mai multe despre conceptele cheie legate de identitate, prejudecăți, putere, privilegiu și opresiune
- Vor înțelege beneficiile de a face parte dintr-o comunitate diversă
- Vor dezvolta abilități legate de comportamentul solidar, de îngrijirea propriei persoane și de construirea unor spații incluzive.
Potrivit scrisorii lui Poelvoorde, „Liderii noștri mărturisesc că ‘viețile negrilor contează (Black Lives Matter)’. Dar oare TOATE viețile negrilor sau numai UNELE vieți ale negrilor contează pentru ei?”, a întrebat el. ”Poate că sunt preocupați doar de pierderea vieților negrilor care le confirmă viziunea politică și le susține ideologia progresistă. Poate că viețile negrilor îi preocupă… dar nu și mijloacele de subzistență ale negrilor”.
Poelvoorde susține că liderii colegiului sunt ipocriți atunci când vine vorba de „diversitate”.
„În scrisoarea mea deschisă, m-am referit la două tipuri de hărțuire fățișă, dacă vrei”, a spus Poelvoorde pentru The College Fix. „Una, pentru că sunt evreu ortodox și a doua, pentru că sunt un conservator”.
„Motivul pentru care menționez aceste lucruri în prima mea scrisoare este că acestea sunt aspecte ale diversității de care, evident, colegiului nu ar putea să îi pese mai puțin. Ironia de a-și concedia singurul angajat evreu ortodox în numele diversității nu trebuie să surprindă pe nimeni.”
Între timp, o studentă s-a simțit lezată de scrisoarea lui Poelvoorde. Ea a trimis un răspuns președintelui Newkirk pe l-a împărtășit și lui Poelvoorde. În cuprinsul său, a catalogat scrisoarea lui Poelvoorde drept „dăunătoare, rasistă și deloc în regulă”.
Studenta, numită „Dna. Smith ” de Poelvoorde, a fost deranjată de mențiunile profesorului cu privire la revoltele violente: „El îl menționează pe George Floyd și precizează circumstanțele teribile ale acestui eveniment, dar se concentrează mai mult pe alte aspecte decât pe moartea sa, pe care mai degrabă o discreditează”.
De asemenea, ea a răspuns criticilor aduse cursului de formare pentru diversitate, echivalându-l cu modalitatea prin care profesorii împart sarcini de lucru studenților lor.
”Temele pentru acasă nu sunt obligatorii, căci în acest caz, fiecare profesor din orice campus, inclusiv dr. Poelvoorde, ar fi fost vinovat de constrângere”, a scris ea.
Poelvoorde a emis un răspuns în scris la revendicările studentei și a detaliat replica sa într-unul dintre videoclipurile sale postate pe canalul său YouTube.
„Cu tot respectul, doamnă Smith, nu eu am fost acela care a ‘schimbat subiectul’ de la moartea domnului Floyd și de la rasismul care ar fi putut contribui la ceea ce s-a întâmplat, ci mai degrabă revoltele, jefuitorii, vandalii și ucigașii sunt cei care au schimbat și continuă să schimbe subiectul”, a argumentat profesorul într-unul dintre videoclipurile sale.
De asemenea, Poelvoorde a respins analogia ei dintre cursurile pentru diversitate și cursurile predate de profesori.
„Deosebirea dintre profesor și student”, a scris el, „este esențială pentru o educație a artelor liberale; un profesor care ține o prelegere respectă rațiunea și integritatea studentului”.
Un președinte de colegiu ar trebui să fie „un egal între colegi”, potrivit lui Poelvoorde.
Poelvoorde a spus că acel curs de formare pentru diversitate „le impune profesorilor nu numai ce trebuie să privească, ci și ce trebuie să gândească, având în vedere conținutul acestui material, mai degrabă moral decât intelectual”.
După acest schimb de replici, președintele Newkirk a trimis o scrisoare publică comunității.
„Îmi pare rău că vă confruntați cu atât de multe lucruri dificile în acest moment și că o situație și mai delicată a venit asupra dumneavoastră. Vă cunosc situația. Aș vrea să știți că lucrăm la modalități de a îmbunătăți aceste aspecte”, a scris ea în legătură cu e-mailul lui Poelvoorde.
De asemenea, ea a declarat că training-ul pentru diversitate rămâne valabil, și că ”fiecare angajat și membru al facultății este așteptat să finalizeze această pregătire”.
Colegiul contestă, de asemenea, afirmația potrivit căreia cerința de a participa la un astfel de program ar descuraja libertatea intelectuală.
„Instruirea pentru diversitate nu restricționează și nu atinge libertatea academică a membrilor facultății. În niciun caz nu restricționează libertatea vreunui membru al facultății în ceea ce privește cercetarea sau publicarea rezultatelor acesteia, în ceea ce privește discuțiile din cadrul cursurilor sau dreptul oricărui membru al facultății de a vorbi în calitate de cetățean preocupat de problemele societății”, a declarat purtătorul de cuvânt Holly Duncan pentru The College Fix prin e-mail.
Poelvoorde, însă, nu renunță.
El a apelat la consiliere juridică și pe 27 iulie, avocata sa, Samantha Harris, a trimis o scrisoare către Newkirk.
„O componentă crucială a libertății de exprimare este libertatea de a alege să te exprimi sau nu – adică dreptul de a nu fi obligat să faci declarații sau să iei poziții care încalcă principiile propriei conștiințe”, a scris Harris.
Ea a făcut trimitere la cazul Board of Education din Virginia de Vest, Barnette, în care Curtea Supremă a decis că a obliga studenții să salute pavilionul american nu era legal, după ce un grup de martori ai lui Iehova a refuzat să facă acest lucru.
Newkirk i-a răspuns lui Harris printr-o scrisoare pe 3 august.
Ea a scris că primul modul, intitulat ”Formarea pentru diversitate și incluziune”, „pune pur și simplu întrebări și cere cel mai bun răspuns al participantului. Dacă răspunsul participantului nu se aliniază cu răspunsul „cel mai bun” desemnat, cursul D&I (Diversity and Inclusion) … nu atribuie răspunsul drept „corect” sau „incorect” sau nu solicită participantului să prezinte un răspuns diferit. ”
Cel de-al doilea modul de gestionare a prejudecăților transmite numai informații și nu chestionează participantul în niciun fel, conform scrisorii.
Newkirk a oferit, de asemenea, posibilitatea de cazare pentru Poelvoorde, pentru a participa la training.
“Colegiul Converse va permite Dr. Poelvoorde să finalizeze acest curs cu un reprezentant al instituției, care va selecta un răspuns la întâmplare sau după cum îl preferă dr. Poelvoorde”, a scris ea.
Harris a trimis un răspuns final către Newkirk. În acesta, ea i-a mulțumit președintelui pentru oferta de cazare, dar în cele din urmă i-a comunicat că Poelvoorde va refuza în continuare să urmeze pregătirea.
Rectorul Jeffrey Barker a trimis, de asemenea, o notificare către Poelvoorde pe 3 august, termenul inițial pentru ca membrii facultăților să-și finalizeze cursul.
Barker a prelungit termenul până la 6 august, însă i-a transmis lui Poelvoorde faptul că „dacă nu va finaliza sesiunile până la acel moment, Converse va lua măsuri coercitive adecvate, care pot merge până la desfacerea contractului de muncă”.
Acest termen a trecut de atunci, dar Poelvoorde a spus pentru The College Fix prin e-mail că nu a primit nicio notificare nouă.
„Cred că mă vor anunța cu o scrisoare pe suport clasic, pentru că acesta este modul obișnuit în care ei gestionează comunicările confidențiale, cum ar fi scrisorile noastre de salariu. Locuiesc în Charlotte și le verific aici, dar am prieteni care îmi verifică mail-urile din campusul Converse din Spartanburg, SC ”, a scris el.
Poelvoorde nu este străin de acuzația de rasism sau bigotism. Conform scrisorii sale deschise către colegiu, el a fost acuzat că nu și-a ținut cursurile și că nu a transmis notele studenților la timp din cauza faptului că a respectat sărbătorile evreiești.
În 1986, când a obținut prima oară slujba de profesor la Converse, a spus că a primit o scrisoare tendențioasă de la asociația studențească locală a Ku Klux Klan.
„Doar o notă scurtă pentru a vă informa că nu ne plac evreii. Nu ne place să vă vedem, să vă auzim, să mâncăm cu voi sau să vă ducem în casele noastre”, au scris membrii Ku Klux Klan.
Poelvoorde, în scrisoarea sa recentă, a reflectat asupra discriminării cu care se simte că s-a confruntat.
„Există rasism ‘sistemic’ la Colegiul Converse? Există antisemitism sistemic la Colegiul Converse? ” a scris Poelvoorde. “Pentru majoritatea celor treizeci și patru de ani de la Converse, am fost singurul evreu – și cu siguranță singurul evreu ortodox”.
Articol original: Professor who may be fired for refusing to undergo diversity training is not backing down
Traducerea a fost realizată pentru Marginalia de Elena Enoiu, studentă la Universitatea ”Alexandru Ioan Cuza” din Iași